Inspectors General of Police

                                                           
                                    Capt. (R) Arif Nawaz Khan
25.07.2017 to date
                 
                                   

 

                 
                                                         
                                Capt (Retd) Muhammad Usman
10.04.2017 to 25.07.2017
  Mushtaq Ahmad Sukhera
17.06.2014 to 10.04.2017
               
                                                         
                                Khan Baig 
25.05.2013 to 15.06.2014
 
 
Aftab Sultan
01.04.2013 to 25.05.2013
               
                                                         
                               
Haji Mohammad Habib ur Rehman
17.02.2012 to 01.01.2013
 
 
Javed Iqbal
07.01.2011 to 17.02.2012
               
                                                         
                                Tariq Saleem
27.04.2009 to 31.12.2010
  Kh. Khalid Farooq
25.02.2009 to 01.04.2009
               
                                                         
                               

Shaukat Javed

17.04.2008 to 25.02.2009
01.04.2009 to 22.04.2009

  Ahmad Nasim
29.12.2006 to 27.02.2008
               
                                                         
                                Zia-ul-Hassan Khan
10.06.2005 to 29.12.2006
  Saadat Ullah Khan
01.04.2004 to 09.06.2005
               
                                                         
                                Syed Masud Shah
12.12.2002 to 31.03.2004
  Malik Asif Hayat
12.06.2000 to 11.12.2002
               
                                                         
                                Muhammad Rafique Haider
26.10.1999 to 12.06.2000
  Jehan Zaib Burki
18.03.1997 to 26.10.1999
             
                                                         
                                Ch. Muhammad Amin
November 1996
  Zulfiqar Ali Qureshi
08.08.1996 to 26.11.1996
               
                                                         
                                Muhammad Abbas Khan
26.07.1993 to 08.08.1996
  G. Asghar Malik
01.06.1993 to 21.07.1993
               
                                                         
                                Sardar Muhammad Chaudhry
June 1991
  Manzoor Ahmad
08.03.1989 to 20.06.1991
               
                                                         
                                Nisar Ahmad Cheema
18.08.1987 to 06.03.1989
  Hafiz S. D. Jamy
September 1985
               
                                                         
                                Laeeq Ahmad Khan
June 1981
  Obaid-Ur-Rehman Khan
November 1980
               
                                                         
                                Muhammad Azam Qazi
July 1979
  Habib Ur Rehman Khan
February 1978
               
                                                         
                                Khawaja Masrur Hussain
September 1977
  Commander M. A. R. Arif
July 1977
               
                                                         
                                Ch. Fazal-e-Haq
March 1977
  Atta Hussain
April 1976
               
                                                         
                                Rao Abdur Rashid
August 1974
  Sahibzada Raoof Ali
October 1972
               
                                                         
                                Muhammad Anwar Afridi  
April 1970
  Mian Bashir Ahmad
July 1968
               
                                                         
                                S. D. Qureshi
July 1963
  Muhammad Sharif Khan
May 1958
               
                                                         
                                A. B. Awan
May 1956
  S. N. Alam
August 1962
June 1953
               
                                                         
                                Mian Anwar Ali
October 1955
May 1955
February 1953
August 1952
  Khan Qurban Ali Khan
October 1952
August 1947
               
                                                         
                                                         


Page Last Updated: 12-10-2017